KEY DATES

Registration fee and hotel
payment deadline
to get Business visa support
15 September 2017

Registration Closes
01 October 2017

Abstract submission Deadline
01 October 2017

Notification of abstract acceptance
15 October 2017

Registration fee and Hotel payment deadline
to get Tourist visa support
15 October 2017

Conference Dates
20 - 24 November 2017

Preliminary program of the conference

Dear participants of the conference, please send your comments concerning your reports in Preliminary program  to the Conference Secretariat   i.stepanova@vir.nw.ru

The final version of the program will be published on November 1, 2017

Monday, 20 November

Main Hall (Saint Petersburg Center of Russian Academy of Sciences)

9.30 – 11.00

Opening of the conference
Welcome speech from the Federal Agency for Scientific Organizations (FASO Russia), the Russian Academy of Sciences (RAS), Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)

11.00 – 11.20  – coffee break

Moderators – Prof. Nikolay I. Dzubenko,  Dr. Marie Haga

11.20 – 11.45

VAVILOV’S COLLECTION OF CULTIVATED PLANTS  IN POSTGENOMIC ERA
Prof. Nikolai Ivanovich Dzubenko
VIR, Saint Petersburg, Russia

11.50 – 12.15

VAVILOV’S HERITAGE IN MODERN SCIENCE
Dr. Ekaterina Vasilievna Zhuravleva
FASO Russia, Moscow, Russia

12.20 – 12.45

 

WHAT WOULD VAVILOV DO TODAY? VAVILOV’S LEGACY IN MODERN PLANT GENETIC RESOURCES COLLECTING AND CONSERVATION
Dr. Marie Haga, Executive Director
Global Crop Diversity Trust, Bonn, Germany

12.50 – 13.50 – lunch

Moderators – Dr. Andreas Börner, Prof. I. A. Tikhonovich

13.50 – 14.10

CONSERVATION AND UTILISATION OF GENEBANK COLLECTIONS – VAVILOV’S INHERITAGE
Dr. Andreas Börner
Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (IPK), Gatersleben, Germany

14.15 – 14.35

N. I. Vavilov and leningrad university
Prof. Sergei G. Inge-Vechtomov
Saint-Petersburg State University; SPb branch of Vavilov Institute of General Genetics of RAS, Saint-Petersburg, Russia

14.45 – 15.05

Svalbard Global Seed Vault - an ultimate outcome arising from N.I Vailovs ideas
Dr. Aasmund Asdal
NordGen, Alnarp, Sweden

15.10 – 15.30

N. I. VAVILOV’S IDEAS IN MODERN PHYTOPATHOLOGY
Prof. Mark M. Levitin
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint-Petersburg, Russia

15.35 – 15.55

IMMUNITY THEORY AS THE KEY PRINCIPLE FOR THE FORMATION OF MICROBIAL-PLANT SYSTEMS
Prof. Igor A. Tikhonovich
Saint-Petersburg State University, Saint Petersburg, Russia

16.00 – 16.20  – coffee break

Moderators – Dr. Nikolai P. Goncharov, Prof. Isaak Rashal

16.20 – 16.40

THE DOMESTICATION AND ARCHITECTONICS OF WHEATS
Dr. Nikolai P. Goncharov, V. Y. Vavilova
Institute of Cytology and Genetics of the Siberian Branch of the
RAS, Novosibirsk, Russia

16.45 – 17.05

genetic diversity of the local varieties of wheats cultivated in turkey, uzbekistan and tajikistan
Alexey I. Morgunov, Executive Director
CIMMYT office in Turkey, Ankara, Turkey

17.10 – 17.30

Jānis Lūsis and theory of origin of domestic animals
Prof. Isaak Rashal
University of Latvia, Riga, Latvia

 

Tuesday, 21 November

Main Hall (Saint Petersburg Center of Russian Academy of Sciences)

Moderators – Prof. Yerlan K. Turuspekov, Prof. Elena A. Salina

9.00 – 9.20

THE GENETIC COLLECTIONS FOR PLANT FORWARD AND REVERSE GENETICS
Prof. Elena K. Khlestkina, D. A. Afonnikov, A. Börner, I. V. Bykova, G. V. Vasiliev, S. V. Gerasimiva, A. Y. Glagoleva, E. I. Gordeeva, Y. N. Grigoriev, A. M. Korotkova, T.A. Pshenichnikova, K. V. Strygina, N. V. Shatskaya, N.A. Shmakov, O. Y. Shoeva, R.S. Yudina
Institute of Cytology and Genetics of the Siberian Branch of the
RAS, Novosibirsk, Russia

9.25 – 9.45

 GENOMICS AND MOLECULAR BREEDING IN CEREALS
Dr. Viktor Korzun
Breeding Technologies Cereals KWS LOCHOW GMBH, Einbeck, Germany

9.50 – 10.10

Mining natural variation to understand quantitative disease resistances : a case study for resistance to root disease in Medics
Prof. Laurent Gentzbittel
University of Toulouse, CNRS, Laboratoire d'Écologie Fonctionnelle & Environnement (EcoLab), Toulouse, France

11.00 – 11.20 - coffee break

10.45– 11.05

MOLECULAR-GENETIC MARKERS FOR THE PURPOSES OF PLANT BREEDING AND PASSPORTIZATION
Prof. Alexandr A. Solovyev
Russian State Agrarian University – Moscow Timiryazev Agricultural Academy, Moscow, Russia

11.10– 11.30

GENETIC DIVERSITY STUDY OF ENDEMIC AND RARE SPECIES OF FLORA FROM KAZAKHSTAN BASED ON MOLECULAR AND GENETICS METHODS
Prof. Yerlan K. Turuspekov, S. I. Abugalieva
Institute of Plant Biology and Biotechnology, Almaty, Kazakhstan

11.35 – 11.55

IDENTIFIED BARLEY GENEPOOL OF RESISTANCE TO DISEASES
Prof. Olga S. Afanasenko, RAS academician
All-Russian Research Institute of Plant Protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

12.00 – 12.20

MOLECULAR-GENETIC ANALYSIS AND PHENOTYPING OF WHEAT LINES CARRYING THE RESISTANT GENE TO LEAF RUST LrW(52)
Prof. Elena A. Salina, E. Y. Bukatich, M.A. Nesterov, E.S. Skolotneva
Institute of Cytology and Genetics of the Siberian Branch of the
RAS, Novosibirsk, Russia

12.25 – 12.45

Identification of DNA markers of yield components in the collection of soybean harvested in Kazakhstan
Prof. Saule I. Abugalieva, A. K. Zatybekov, S. V. Didorenko, Y. K. Turuspekov
Institute of Plant Biology and Biotechnology, Almaty, Kazakhstan

12.50 – 13.50 - lunch

Moderators  – Prof. Stanislav  I. Grib, Prof. Galina A. Batalova

13.50 – 14.10

The title is specified
Representatives of LLC ‘Maxim Medikal’

14.15 – 14.35

STRATEGY AND PRIORITIES OF FIELD CROP BREEDING IN BELARUS
 Prof. Stanislav I. Grib
Research and Practical Centre of NAS of Belarus for Arable Farming, Zhodino, Belarus

14.45 – 15.05

DIRECTIONS  OF BREEDING OF WINTER TRITICALE ON THE DON Prof. Anatoliy I. Grabovets
Don Zonal Research Institution of Agriculture, Rostov region, Russia

15.10 – 15.30 – coffee break

15.30– 15.50

THE SIGNIFICANCE OF GENETIC RESOURCES IN PLANT BREEDING FOR THE CONDITIONS OF THE EUROPEAN NOTRH-EAST OF RUSSIA Prof. Galina A.  Batalova
Research Agricultural Institution of the North-East, Kirov, Russia

15.55 – 16.15

THE ROLE OF SELECTION AND SEED BREEDING UNDER THE CONDITIONS OF IMPORT SUBSTITUTION
Prof. Andrey V. Alabushev
Kalinenko All-Russian Research Institute of Grain Crops, Krasnodar, Russia

16.20 – 16.40

STUDYING COLLECTION OF GENETIC RESOURCES FOR USE IN RICE SELECTION IN ROSTOV REGION
Prof. Pavel I. Kostylev, E. V. Krasnova, L. M. Kostyleva
Agrarian Scientific Center "Donskoy", Zernograd, Russia

16.45 – 17.05

genetic collection of sunflower in  All-Russia Research Institute of oil crops
Prof. Yakov N. Demurin, O. B. Borisenko
All-Russia Research Institute of oil crops by V.S. Pustovoit, Krasnodar, Russia

 

Wednesday, 22 November

Pompeian Hall (VIR)

Section 8  Young scientists’ workshop

Moderators – Yerlan K. Turuspekov,  Viktor N. Korzun

9.00 – 9.15

GWAS OF QUANTITATIVE TRAITS IN COLLECTION OF SPRING WHEAT HARVESTED IN KAZAKHSTAN
Aida Baibulatova, Y. K. Turuspekov, S. I. Abugalieva
Institute of Plant Biology and Biotechnology, Almaty, Kazakhstan

9.20 – 9.35

IDENTIFICATION OF GENES, ASSOCIATED WITH BLACK PIGMENTATION OF SEEDS IN CEREALS, BASED ON TRANSCRIPTOMIC ANALYSIS
Anastasia Glagoleva, N.A.  Shmakov, O. Y.Shoeva, G.V. Vasiliev, N.V. Shatskaya, A. Börner, D.A.Afonnikov, E.K. Khlestkina
Novosibirsk State University, Novosibirsk, Russia

9.40 – 9.55

COMPARATIVE ANALYSIS OF THE BIOCHEMICAL CHANGES IN BRASSICA NAPUS L. SEEDS AFTER THE LONG-TERM STORAGE AND ACCELERATED AGING USING THE METABOLOMIC APPROACH
Mikhail Bankin, , G.A.Pozhvanov, A.G.Dubovskaya, V.A.Gavrilova, Т.Е.Bilova, A.A.Frolov, S.S.Medvedev, G.N.Smolikova
Saint Petersburg State University, Saint Petersburg, Russia

10.00 – 10.15

FULL-GENOMIC ANALYSIS OF THE ASSOCIATIONS IN THE COLLECTIONS  OF TWO-ROW BARLEY FROM KAZAKHSTAN AND USA
Yulia Genievskaya, Y. K. Turuspekov, S. I. Abugalieva
Institute of Plant Biology and Biotechnology, Almaty, Kazakhstan

10.20 – 10.35

GENETIC DIVERSITY OF RUSSIAN COMMON FACULTATIVE WHEAT IN THE VIR COLLECTION
Alexander Dementiev, E.K. Potokina,O.P. Mitrofanova
VIR, Saint Petersburg, Russia

10.40 – 10.55

MOLECULAR SCREENING OF POTATO VARIETIES BRED IN THE NORTH-WEST OF THE RUSSIAN FEDERATION
Natalia Klimenko, O.Yu. Antonova, N.M. Gadjiyev, V.A. Lebedeva, Z.Z. Evdokimova, O.V. Apalikova, F.T. Mamadbokirova, L.I. Kostina, Т.А. Gavrilenko VIR, Saint Petersburg, Russia

11.00 – 11.20  – coffee-break

11.20 – 11.35

THE SP and SGT GENES OF WILD POTATO AS A TARGET FOR GENOME EDITING IN THE COURSE OF DE NOVO DOMESTICATION Ksenia Ivanova, S.V.Gerasimova, A.V. Kochetov, E.V. Rogozina, S.D. Kiru, E.K. Khlestkina
VIR, Saint Petersburg, Russia

11.40 – 11.55

GENETIC ANALYSIS OF THE POLLEN FERTILITY TRAIT OF THE SUNFLOWER LINES FROM THE VIR’S COLLECTION
Yulia Karabitsina, I. N. Anisimova, N. V. Alpatieva, E. B. Kuznetsova, V. A. Gavrilova
VIR, Saint Petersburg, Russia

12.00 – 12.15

AGRONOMIC CHARACTERS’ VARIABILITY OF BARLEY IN TERMS OF THE ALLELE STATUS OF THE SEMIDWARFNESS GENE  SDW1/DENSO
Serafima Teplyakova, N. N. Ivanova, V. N. Khoreva, N. P. Voitsutskaya, O. N. Kovaleva, E. K. Potokina
VIR, Saint Petersburg, Russia

12.20 – 12.35

THE MITOCHONDRIAL GENOME ORGANIZATION IN ALLOPLASMATIC LINES OF SUNFLOWER WITH VARIOUS TYPES OF CMS
Maxim Makarenko, A.V. Usatov, V.A. Gavrilova
Academy of biology and biotechnology after D.I. Ivanovsky, Southern Federal University, Rostov-on-Don, Russia

12.40 – 12.55

DEVELOPMENT AND PREBREEDING STUDY OF ALLOPLASMATIC INTROGRESSIVE DH-LINES OF (H. VULGARE )-T. AESTIVUM Tatyana Osadchaya, N. V. Trubacheeva,  L. A. Kravtzova, L. I. Belova, L. A. Pershina
Institute of Cytology and Genetics of the Siberian Branch of the RAS, Novosibirsk, Russia

13.00 – 13.15

IDENTIFICATION OF FULL SIZE GENE TRANSCRIPT CONTROLLING PHOTOPERIODIC SENSETIVITY IN POPULATION OF HEXAPLOID OAT (AVENA SATIVA L.) WITH STEP-OUT RACE TECHNOLOGY Elizaveta Grigorieva, P. S. Ylyanich, V. A. Koshkin, I. G. Loskutov, E. K. Potokina
VIR, Saint Petersburg, Russia

13.20 – 13.35

EXPERIENCE CREATING BUSINESS SYSTEM TESTING VARIETAL PURITY OF SOYBEAN SEEDS BASED ON MICROSATELLITE ANALYSIS
Vladimir Volkov, М. V. Lebedeva, P. S. Ylyanich, А. А. Vaiman
VIR, Saint Petersburg, Russia

13.40 – 15.00lunch
Poster session

Moderators – Аlexander A. Solovyev, Elena V. Rogozina 

15.00 – 15.15

BIOLOGICAL FEATURES OF VIR INDIAN MUSTARD (BRASSICA JUNCEA CZERN.) COLLECTION
Anastasia Kurina, А.М. Аrtemieva
VIR, Saint Petersburg, Russia

15.20 – 15.35

THE GRAIN PRODUCTIVITY OF COLLECTIBLE VARIETIES OF OATS
FROM THE WORLD'S GENE POOL OF VIR
Alexey Startsev, S. V. Svirkova, A. V. Zaushintsena
Kemerovo State University, Kemerovo, Russia

15.40 – 15.55

PRESERVATION,  MAINTENANCE AND EVALUATION OF COLLECTIONS OF BERRY CROPS IN THE POLAR BRANCH OF VIR
Lyubov Sukhareva

Branch Polar Experimental Station of  N. I. Vavilov All-Russian Institute of Plant Genetic Resources, Apatity, Russia

16.00 –16.20– coffee-break

16.20  – 16.35

SOURCE MATERIAL FOR THE BREEDING OF POTATO WITH THE RESISTANCE TO Y VIRUS
Elena Yurkina, V. A. Volkov, N. A. Chalaya
VIR, Saint Petersburg, Russia

16.40 – 16.55

QUANTATIVE EVALUATION OF RESISTANCE OF SMALL GRAIN CEREALS VARIETIES TO FUSARIUM HEAD BLIGHT IN NORTH-WEST OF RUSSIA
Olga Gavrilova, A. S. Orina, T. Yu. Gagkaeva
All-Russian Research Institute of Plant Protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

17.00-17.15

FUSARUIM AND ALTERNARIA FUNGI INTERACTION IN COMPLEX INFECTION OF OATS GRAIN
A. S. Orina, O. P. Gavrilova , T. Yu. Gagkaeva, I. G. Loskutov
All-Russian Research Institute of Plant Protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

17.20-17.35

ANTIOXIDANT ACTIVITY OF OAT KERNAL (AVENA L.)
Yulia Vargach,  , I.G. Loskutov, M.E. Mertvisheva
1All-Russian Horticultural Institute for Breeding, Agrotechnology and Nursery, Moscow, Russia

17.40-17.55

ESTIMATION OF COLLECTION SAMPLES OF HULLESS OATS FOR RESISTANCE TO COMMON DISEASES IN THE CONDITIONS OF NORTH FOREST-STEPPE OF THE TYUMEN REGION
Yulia Ivanova
VIR, Saint Petersburg, Russia
FSBI  RIA Northern Trans-Ural Region, Tyumen, Russia

18.00 Visit to the memorial cabinet-museum of N. I. Vavilov

 

Wednesday, 22 November

Pink Hall (VIR)

Section 1. N. I. Vavilov’s scientific school (his associates and followers)

Moderators – Irina V. Kotielkina, Margarita A. Vishnyakova

9.00 – 9.15

AMAZING FINDINGS OF RESENT YEARS
Tatyana B. Avrutskaya
Vavilov Institute of General Genetics, Russian Academy of Sciences, Moscow, Russia

9.20 – 9.35

PREPARING BIBLIOGRAPHY TO 100TH ANNIVERSARY VAVILOV’S
LOW OF HOMOLOGOUS SERIES IN VARIATION
Muza E. Ramenskaya
Moscow State University, Moscow, Russia

9.40 – 9.55

NI VAVILOV'S CONTRIBUTION IN THE CREATION
OF GRAIN LEGUMES GENETIC RESOURCES COLLECTION IN VIR
Margarita A. Vishnyakova, T. M. Ozerskaya
VIR, Saint-Petersburg, Russia

10.00 – 10.15

THE FIRST DIRECTORS OF VIR - THE GREATEST BOTANISTS OF RUSSIA
Igor G. Loskutov
VIR, Saint-Petersburg, Russia

10.20– 10.35

THE RESEARCH WORKS OF N.I. VAVILOV IN HIS STUDENT YEARS
AND OUR EXPERIMENTS ON THE TOPIC OF «SLUGS (SNAILS)…»
Nikolay A. Kudryavtsev, L.A. Zaitseva, E.N. Kudryavtseva, T.E. Rogacheva

All-Russian Scientific Research Institute of Flax, Torzhok, Russia

10.40– 10.55

THE BUREAU OF APPLIED BOTANY, 1917–1918
Anastasia A. Fedotova1, N.P. Goncharov2
1St. Petersburg Branch of the Institute for the History of Science and Technology RAS;
2Institute of Cytology and Genetics of SB RAS

11.00 – 11.15

The Scientist V. V. Markovitch
Natalia P. Loskutova
VIR, Saint-Petersburg, Russia

11.20 – 11.35

IVAN MAKSIMOVICH EREMEEV
Anna S. Andreeva, E. Yu. Kudryavtseva
VIR, Saint-Petersburg, Russia

11.40 – 12.00 – сoffee break

Section 2-3. Applied botany as the science of diversity, evolution, domestication, introduction and use of cultivated plants and their wild relatives

Moderators – Еlena A. Dzyubenko, Vojtěch Holubec

12.00 – 12.15

DETECTION OF GENETIC RELATIONS BETWEEN SPECIES OF GENUS PRUNUS L. AT THEIR USE IN BREEDING STONE FRUIT
 CROPS
Gennadiy V. Eremin
Krymsk Experiment Breeding Station, Branch of VIR, Krymsk, Russia

12.20 – 12.35

COMPARISON OF GENETIC RESOURCES OF RUBUS CHAMAEMORUS, POPULATION RELATEDNESS, DISTRIBUTION, VEGETATION OF SITES IN THE CZECH REPUBLIC, NORWAY AND SVALBARD
Holubec Vojtěch
Crop Research Institute, Prague, Czech

12.40 – 12.55

GENOME SIZE AS A FACTOR OF MORPHOLOGICAL EVOLUTION IN TRIBE FABEAE (FABACEAE)
Andrey A. Sinjushin
Biological Faculty, M.V. Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia

13.00– 13.15

PALYNOMORPHOLOGICAL DATA TO THE SYSTEMATICS OF GOOSEBERRY FAMILY (GROSSULARIACEAE DC)
Olga A. Gavrilova1, O. A. Tikhonova2 1 V. L. Komarov Botanical Institute RAS, Saint-Petersburg, Russia
2  VIR, Saint-Petersburg, Russia

13.40 – 14.40 – lunch
Poster session

14.40 – 14.55

THE SUCCESS OF REMOTE HYBRIDIZATION IS THE NEW AGRICULTURAL CROP TRITITRIGIA
Vladimir P. Upelniek1,2, L.P. Ivanova2, N.L. Kuznetsova2, L.P. Kalmykova2, C.V. Zavgorodny2,
1Vavilov Institute of General Genetics, RAS, Moscow, Russia
2Main Botanical Garden named after N.V. Tsitsin, RAS, Moscow, Russia

15.00 – 15.15

BREEDING OF CLUSTER BEANS CYAMOPSIS TETRAGONOLOBA  (L.) TRAUB. VARIETIES FOR RUSSIA
Еlena А. Dzyubenko, N. I. Dzyubenko, Z.S. Vinogradov, N.V.Rakovskaya
VIR, Saint-Petersburg, Russia

15.20 – 15.35

INTERSPECIFIC SYSTEMS OF POLYTYPIC SPESIES: THE OBJECTIVE REALITY
Tamara N. Smekalova, G.V. Talovina
VIR, Saint-Petersburg, Russia

15.40 – 15.55

INTERSPECIFIC DIVERSITY OF MELILOTUS GENUS OF the territory of RUSSIA AND ADJACENT COUNTRIES
Galina V. Talovina, T. N. Smekalova
VIR, Saint-Petersburg, Russia

16.00 – 16.15

STUDY OF WILD RELATIVES OF CULTIVATED PLANTS OF THE WESTERN KAZAKHSTAN
Akzhunis A. Imanbaeva, M.Yu. Ishmuratova, G.B. Kopbaeva
Mangyshlak experimental botanical garden, Aktau, Kazakhstan

16.20 – 16.35

REVELATION OF PLEISTOCENE REFUGIA – ORIGIN CENTERS
OF СALLUNA VULGARIS (L.) HULL POPULAIONS
Irina V. Petrova1, S.N. Sannikov 1, L. Paule 2
1Botanical Garden of Uals Branch of Russian Academy of Sciences,
Ekaterinburg, Russia
2Technological University, Zvolen, Slovakia

16.40 – 16.55

SPECIES AS A CATEGORY  OF TAXONOMY AND BIODIVERSITY FORM Ernest V. Truskinov
VIR, Saint-Petersburg, Russia

17.00 Visit to the memorial cabinet-museum of N. I. Vavilov

 

Thursday, 23 November

Pompeian Hall (VIR)

Section 5. Problems of collecting and conservation (ex situ and in situ) of plant genetic resources

Moderators – Yulia V. Ukhatova,  Axel Diederichsen

9.00 – 9.15

CROPS AND TEMPERATURE TIME-SERIES
Lyubov Yu. Novikova
VIR, Saint Petersburg, Russia

9.20 – 9.35

IMPACT OF N.I. VAVILOV’S CLASSICAL TOOLS ON MODERN MANAGEMENT OF WHEAT GERMPLASM IN GENEBANKS AND FOR WHEAT BREEDING
Dr. Axel Diederichsen
Plant Gene Resources of Canada, Agriculture and Agri-Food Canada, Saskatoon Research and Development Centre, Saskatchewan, Canada

9.40 – 9.55

CONSERVATION OF AGRICULTURAL SEEDS COLLECTION AT VIR IN CONDITIONS OF LOW TEMPERATURES
Galina I. Filipenko, O. I. Silaeva, G. F. Safina, O. N. Zabegaeva, E. A. Baranova
VIR, Saint Petersburg, Russia

10.00 – 10.15

CRYOCONSERVATION OF BREEDING POTATO VARIETIES
Yulia V. Ukhatova, E.V. Oves, N.N. Volkova, T.A. Gavrilenko
VIR, Saint Petersburg, Russia

10.20 – 10.35

THE APPLICATION OF METHODS OF PLANT CRYOPRESERVATION FOR THE CONSERVATION OF FRUIT AND BERRY CROP COLLECTIONS AT VIR
Vladimir G. Verzhuk, A. V Pavlov, G. I Filipenko
VIR, Saint Petersburg, Russia

10.40 – 10.55

METHODOLOGY OF THE FORMATION AND CONSERVATION OF PLANT COLLECTIONS IN VITRO
Olga I.Molkanova
Tsytsin Main Botanical Garden of Academy of Sciences, Moscow, Russia

11.00 – 11.30  – coffee-break

Moderators – Sergey V. Grigoriev, Anatoliy I. Ganya

11.30 – 11.45

THE MAJOR ASPECTS OF WORK WITH THE COLLECTION OF SPRING BREAD WHEATS IN VIR
Evgeniy V. Zuev
VIR, Saint Petersburg, Russia

11.50 – 12.05

PERSPECTIVES OF STUDY AND CONSERVATION OF CROP WILD RELATIVES IN MOLDOVA
Anatoliy I. Ganya
Institute of Genetics, Physiology and Protection of Plants of the Academy of Sciences of Moldova, Kishinev, Moldova

12.10 – 12.25

NEW GENETIC RESOURCES FOR THE UPGRADING THE QUALITY OF WHEAT GRAINS
Olga P. Mitrofanova
VIR, Saint Petersburg, Russia

12.30 – 12.45

ASSESSMENT OF WILD AVENA SPECIES ON FUNCTIONAL CHARACTERS
Igor G. Loskutov, E. V. Blinova, A. A. Gnutikov
VIR, Saint Petersburg, Russia

12.50 – 13.05

STUDY OF RICE GENETIC RESOURCES APPLIED TO BREEDING ISSUES
Tatiana L. Korotenko, I.N. Chukhir, A.A. Petrukhnenko, T.A. Khorina All-Russian Research Institute of Rice, Krasnodar, Russia

13.10 – 13.25

GENETIC DIVERSITY OF VIR WORLD POTATO COLLECTION
AND ITS BREEDING VALUE
Stepan D. Kiru
VIR, Saint Petersburg, Russia

13.30 – 13.45

FORMATION OF SIGNIFICANT COLLECTIONS OF POTATO GENE POOL RK ON THE BASIC DIRECTIONS OF BREEDING
Valeriy F. Krasavin, A.N. Moshnyakov, E.S. Koibagarov, V.K. Krasavinа
Kazakh Research Institute of Potato and Vegetable Growing, Almaty, Kazakhstan

13.50 – 14.05

STUDY AND EFFECTIVE USE OF COLLECTION OF WORLD POTATO GENEFOUND ON ECONOMIC-VALUABLE SIGNS IN THE CONDITIONS OF THE REPUBLIC OF BELARUS
Anatoliy V. Chashinskiy, V.A. Kozlov, N. V. Rusetsky, E. L. Rakouskaya, Yu. Yakhont, N. V. Niamchomak
Research and Practical Center of NAS of Belarus for Potato, Fruit and Vegetable Growing, Minsk region, Belarus

14.10 – 15.00 – lunch
Poster session

Moderators – Anna M. Artemyeva, Victor G. Eremin

15.00 – 15.15

HEMP CANNABIS SATIVA L. MOBILIZATION TO DEVELOP BREEDING
Sergey V. Grigoryev, T.I. Shelenga, K.V. Illarionova
VIR, Saint Petersburg, Russia

15.20 – 15.35

FORMATION OF BRASSICAS TRAITS COLLECTIONS
Anna M. Artemyeva
VIR, Saint Petersburg, Russia

15.40 – 15.55

ECOLOGICAL PLASTICITY AND STABILITY OF TABLE BEET SAMPLES FROM THE VIR’S COLLECTION 
Diana V. Sokolova
VIR, Saint Petersburg, Russia

16.00  – 16.15

DIRECTIONS OF INTRODUCTION OF HEAT-DEMANDING VEGETABLE PLANTS INTRODUCED IN THE SOUTH OF WESTERN SIBERIA
Yuriy V. Fotev, V. P. Belousova
Central Siberian Botanical Garden SB RAS, Novosibirsk, Russia

16.20  – 16.35

THE FLAX VIR GENETIC COLLECTION: MODERN CONDITION, FORMATION AND DEVELOPMENT PROSPECTS
Elizaveta A. Porokhovinova, N. B. Brutch, S. N. Kutuzova, A.V. Pavlov
VIR, Saint Petersburg, Russia

16.40 –17.00– coffee-break

17.00– 17.15

STUDY AND DISSEMINATION OF  OIL FLAX (LINUM USITATISSIMUM L. VAR. INTERMEDIA VAV ET ELL.) IN THE MIDDLE URALS
Anatoliy P. Kolotov
Ural scientific research Institute of agriculture, Ekaterinburg, Russia

17.20 – 17.35

COLLECTION OF LATHYRUS  L. WILD SPECIES IN VIR: COLLECTING, STUDYING AND PRIMARY INTRODUCTION
Marina O. Burlyaeva,  A. E. Solovyeva, N. N. Andreeva, N. N. Schukina, A. Sh. Sabitov
VIR, Saint Petersburg, Russia

17.40 - 17.55

USE OF WILD-GROWING SPECIES OF GENUS PRUNUS L. IN THE SELECTION OF WILD-UP ADAPTIVE FOOT RIFTS
Viktor G. Eremin
Krymsk Experiment Breeding Station of VIR, Krymsk, Russia

18.00-18.15

AMPELOGRAPHIC COLLECTION OF THE VAVILOV INSTITUTE Evgeniy N. Kislin
VIR, Saint Petersburg, Russia

18.20-18.35

ROLE OF LOCAL COMMUNITIES IN CONSERVATION OF LOCAL DIVERSITY OF FRUIT TREES IN SITU/ON FARM IN CENTRAL ASIA
Mukhabbat K. Turdieva, K.I. Baymetov, T. Nurmuratuly, K.T. Turgunbaev, K.T. Shalpykov, T.A. Ahmedov, A.S. Saparmyradov, A.K. Kayimov
Bioversity International, office for Central Asia, Tashkent, Uzbekistan

19.00 Visit to the VIR’s Genebank

 

Thursday, 23 November

Pink Hall (VIR)

Section 4. Natural immunity of plants to harmful organisms

Moderators – Evgeniy E. Radchenko, Tatyana Yu. Gagkaeva

9.00 – 9.15

Biomimetics of plant wax nanostructures providing natural immunity to harmful organisms
Prof. Gebeshuber Ille C.
Vienna University of Technology, Vienna, Austria

9.20 – 9.35

INHERITANCE OF PLANTS’ INSECT- RESISTANCE
Evgeniy E. Radchenko
VIR, Saint Petersburg, Russia

9.40 – 9.55

GENETIC DIVERSITY OF WILD AVENA SPECIES TO FUSARIUM RESISTANCE
Tatiana Yu. Gagkaeva, O. P. Gavrilova, A. S. Orina, I. G. Loskutov
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

10.00 – 10.15

IDENTIFICATION OF RESISTANCE GENES IN BREAD WHEAT LANDRACES FROM VIR COLLECTION USING MOLECULAR MARKERS
Olga A. Baranova, N.V. Mironenko, N.M Kovalenko, O.P. Mitrofanova
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

10.20– 10.35

PLANT-INSECT COEVOLUTION AND IMMUNITY (MOLECULAR ASPECTS)
 Alexander V. Konarev
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

10.40– 10.55

STRAIN COMPOSITION OF Y-VIRUS ON WILD POTATO SPECIES COLLECTION
Nina V. Mironenko, E.V. Rogozina, N.A. Chalaya, E.N.Yurkina, Y. Matsushita
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

11.00 – 11.30 – coffee-break

Moderators – Lev G. Tyryshkin, Zoya A.  Kozlovskaya

11.30 – 11.45

IS IT NECESSARY TO STUDY DISEASESE RESISTANCE IN CEREALS?
Lev G. Tyryshkin
VIR, Saint Petersburg, Russia

11.50 – 12.05

TO CREATING AN UNIFICATORY DATABASE FOR IFORMATION ON PLANT RESISTANCE TO PESTS
Gleb E. Sergeev, V. A. Razdoburdin
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

12.10 – 12.25

The molecular genetic analysis of plant-pathogen interaction as exemplified by potato late blight
Ekaterina A. Sokolova, M.A. Kuznetsova, V. N. Demidova, Т.I. Ulanova, A. N. Rogozhin, Т.I. Smetanina, O.P. Malyuchenko, Ya.I. Aleksee, E.V. Rogozina, E.E. Khavkin
All-Russian Research Institute of Agricultural Biotechnology, Moscow, Russia

12.30– 12.45

NETWORK ORGANIZATION ROOT EXTRACTION AND IMMUNITY FOR FUSARIOSIS OF WHEAT PLANTS
Yan V. Pukhalskiy, A.A. Belimov, O.K. Strunnikova, A.I. Shaposhnikov ,
N.I. Vorobyov, O.V. Sviridova, V.N. Pishchik
All-Russian Institute of Agricultural Microbiology, Saint Petersburg, Russia

12.50 – 13.05

ROOT EXUDATION OF VARIOUS GENOTYPES OF WHEAT AND THEIR ROLE IN PLANT-MICROBE INTERACTIONS AND SUSTAINABILITY TO ABIOTIC STRESS
Alexandr I. Shaposhnikov, N. M. Makarova, O. K. Strunnikova, N. A. Vishevskaya, V. Y. Shachnazarova, A. A. Belimov, A. I. Morgunov, L. A. Bespalova, I. A. Tichonovich
All-Russian Institute of Agricultural Microbiology, Saint Petersburg, Russia

13.10 – 13.25

THE EFFECT OF ABIOTIC ENVIRONMENTAL FACTORS ON CEREAL RESISTANCE TO DISEASES
Anton V. Sidorov, L.G. Tyryshkin
Agrofarm “Tatyana VIR, Saint Petersburg, Russia

13.30 – 13.45

INHERITANCE OF LEAF RUST RESISTANCE IN TWO SAMPLES OF AEGILOPS SPELTOIDES TAUSCH
Maria A. Kolesova
VIR, Saint Petersburg, Russia

13.50 – 14.05

HOST PLANT RESISTANCE IN MAIZE TO THE EUROPEAN CORN BORER: ENDEAVOUR OF LONG-TERM TREND ESTIMATION
Andrey N. Florov,  I.V. Grushevaya , V.G. Garkushka
All-Russian Research Institute of plant protection (VIZR), Saint Petersburg, Russia

14.10 – 15.00 – lunch
Poster session

15.00 – 15.15

RESISTANCE BARRIERS OF CROPS TO THE CEREAL APHIDS
Mikhail A. Chumakov,  T.L.Kuznetsova
VIR, Saint Petersburg, Russia

15.20 – 15.35

NEW INITIAL MATERIAL FOR RESISTANCE TO DISEASES OF APPLE BREEDING IN BELARUS
Zoya A. Kozlovskaya, Yu.G. Kandratsenak, T.A. Hashenka
The Institute for Fruit Growing of the NAS of Belarus, Minsk, Belarus

15.40 – 15.55

SCREENING OF DAUCUS CAROTA L. GENE POOL FOR RESISTANCE  TO PESTS
Larisa V. Ermolaeva, T.V. Khmelinskaya
VIR, Saint Petersburg, Russia

17.00 Visit to the VIR’s Genebank

 

Friday, 24 November

Pompeian Hall (VIR)

Section 6.  Modern technologies in the study of plant genetic resources

Moderators –Tatyana A. Gavrilenko, Alexander P. Ermishin

9.00 – 9.15

GENETIC DIVERSITY AND ORIGIN OF CULTIVATED POTATO SPECIES – BASED ON THE STUDIES OF THE MATERIALS HERBARIUM COLLECTIONS
Tatyana A. Gavrilenko, I.G. Chukhina, O.Y. Antonova, L.Y. Novikova, L.Y. Shipilina
VIR, Saint Petersburg, Russia

9.20 – 9.35

GENETIC MATERIAL INTROGRESSION OF WILD ALLOTETRAPLOID POTATO SPECIES SOLANUM STOLONIFERUM INTO DIPLOID INTERSPECIFIC HYBRIDS WITH S. TUBEROSUM
Alexandr P. Ermishin, A.V. Levy, E.V. Voronkova, O.Y. Antonova, T.A. Gavrilenko
Institute of Genetics and Cytology of the NASB , Minsk, Belarus

9.40 – 9.55

 

MITOCHONDRIAL DNA’S  LOCI  POLYMORPHISM OF THE POTATO ACCESSIONS WITH DIFFERENT TYPES OF  CYTOPLASM
Olga Yu.Antonova,  N. V. Alpatyeva, K. V. Egorova, N. S. Klimenko, I. N. Anisimova, T. A. Gavrilenko
VIR, Saint Petersburg, Russia

10.00 – 10.15

ANALYSIS OF INHERITANCE OF RESISTANCE TO X AND Y VIRUSES OF POTATOES USING MOLECULAR GENETIC MARKERS
Viktoria A. Biryukova, I. V. Smyglya, V. A. Zharova, M. P. Beketova, A. A. Meleshin, A. V. Mityushkin
All-Russian Institute of  Potato Research by A.G. Lorch,  Kraskovo, Russia

10.20 – 10.35

ANALYSIS OF CARBOHYDRATE METHABOLISM GENES AND THEIR USE FOR PHYLOGENY STUDIES IN SOLANUM SECT. LYCOPERSICUM)
Maria A. Slugina
Research Center of Biotechnology, Russian Academy of Sciences, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia

10.40 – 10.55

SUCROSE SYNTHASE GENE IN FABEAE SPECIES: IDENTIFICATION, VARIABILITY AND EXPRESSION PROFILE
Elena A. Dyachenko, M.A. Slugina
Research Center of Biotechnology, Russian Academy of Sciences, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia

11.00 – 11.30  – coffee-break

Moderators – Elena K. Potokina, Irina N. Leonova 

11.30 – 11.45

GENETIC DIVERSITY OF SIBERIAN SPRING WHEAT VARIETIES ON LOCI DETERMINING RESISTANCE TO FUNGAL DISEASES: GENOME WIDE ASSOCIATION STUDY
Irina N. Leonova, E.S. Skolotneva, A.I. Stasyuk, E.A. Salina
Institute of Cytology and Genetics of Siberian branch of the Russian academy of sciences, Novosibirsk, Russia

11.50 – 12.05

DEVELOPMENT OF F1 HYBRID POPULATION AND THE HIGH-DENSITY LINKAGE MAP FOR EUROPEAN ASPEN (P.\OPULUS TREMULA L.) USING RADSEQ TECHNOLOGY
Elena K. Potokina, A. Zhigunov, P. Ulianich, M. Lebedeva, P. Chang, S. Nuzhdin

12.10 – 12.25

THE PREPARATION AND USE OF GENETICALLY MARKED LINES OF COMMON WHEAT FOR THE STUDY OF GENES CONTROLLING ADAPTATION AND RESISTANCE TO STRESS
Tatyana T. Efremova, E.V. Chumanova, V.S. Arbuzova
Institute of Cytology and Genetics of Siberian branch of the Russian academy of sciences, Novosibirsk, Russia

12.30 – 12.45

PARHWAYS OF GENOME REORGANIZATION IN WHEAT- RYE HYBRIDS
Olga G. Silkova, D.B Loginova., E.A.Volodina, Yu.N. Ivanova, E.B. Bondarevich, L.A. Solovey, E.A. Sycheva, N.I. Dubovets
Institute of Cytology and Genetics of Siberian branch of the Russian academy of sciences, Novosibirsk, Russia

12.50 – 13.05

DIVERGENCE BRASSICA L. AND RAPHANUS L.
ON THE EXAMPLE OF FRIGIDA GENE
Oksana A. Fadina
All-Russian Research Institute of Agricultural Biotechnology, Moscow, Russia

13.10 – 13.25

ALLELIC DIVERSITY OF THE PPD AND VRN GENES IN DAGESTANIAN BARLEY ACCESSIONS
Renat A. Abdullaev, N.V. Alpatieva, I.A. Zveinek, B.A. Batasheva,
I.N. Anisimova, E.E. Radchenko
VIR, Saint Petersburg, Russia

13.30 – 13.45

THE COMPONENT COMPOSITION OF GLIADIN TETRAPLOID SPECIES TRITICUM CARTHLICUM NEVSKI.
Galina V.Tobolova
State agrarian University of Northern Zauralye, Tyumen, Russia

13.50 – 14.05

IDENTIFICATION OF HIGH-MOLECULAR-WEIGHT GLUTENIN SUBUNITGENES IN EUROPEAN BREAD WHEAT CULTIVARS USING DNA MARKERS
Marina Tikhonova, R. Koppel, A. Ingver
Estonian Crop Research Institute, Jõgeva, Estonia

14.10 – 15.00 – lunch
Poster session

Moderators –Bulat R. Kuluev, Natalia G. Osmolovskaya

15.00 – 15.15

IDENTIFICATION INDIVIDUAL CHROMOSOMES OF COTTON MONOSOMICS USING THE TRANSLOCATION TESTER LINES
Marina F. Sanamyan, Sh.U. Bobokhujaev
National University of Uzbekistan, Tashkent, Uzbekistan

15.20 – 15.35

METABOLIC RESPONSE OF AMARANTHUS CAUDATUS L.  AND AMARANTHUS CRUENTUS L. PLANTS TO SUBLETAL ZINC AND CADMIUM EXPOSURE
Natalia G. Osmolovskaya
Saint Petersburg State University, Saint Petersburg, Russia

15.40 – 15.55

Germination responses to temperature and water potential in Allium tenuissimum seeds using a hydrotime model
Rong Yuping
China Agricultural University, Beijing, China

16.00  – 16.15

RICE MARKER-ASSISTED  SELECTION  FOR SUBMERGENCE TOLERANCE AS A FACTOR OF WEEDS CONTROL
Elena V. Dubina, S.V. Garkusha, P.I.Kostiylev, L.V. Esaulova, I.V. Balyasniyi, T.X. Dinh, L.H. Le
All-Russian Rice Research Institute, Krasnodar, Russia

16.20 –16.40 coffee-break

16.40 – 16.55

SCREENING HYBRID FAMILIES OF BLACK CURRANTS USING MOLECULAR MARKERS
Sergey D. Knyazev, M. A. Keldibekova, Pikunova A.V., M.V. Tovarnitskaya
All-Russian Research Institute of Fruit Crop Breeding, Orel Region, Russia

17.00 – 17.15

GENETIC CERTIFICATION OF WILD AND CULTURAL PLANTS BASED ON THE ANALYSIS OF RAPD- AND ISSR-MARKERS
Bulat R. Kuluev, E.V. Mikhaylova, A.R. Kuluev, R.S. Rahmangulov, A.V. Chemeris
Institute of Biochemistry and Genetics, Ufa Research Centre, RAS, Ufa, Russia

18.00 Visit to the VIR’s Genebank


 

Friday, 24 November

Pink Hall

Section 7. Modern plant breeding; problems and achievements

Moderators – Eduard B. Khatefov, Alexandr A. Zubkovich 

9.00 – 9.15

FEATURES EXPRESSION OF AGRONOMICALLY IMPORTANT TRAITS IN SPRING FORMS OF COMMON WHEAT OBTAINED BY MARKER-ASSISTED SELECTION FROM CROSS OF WINTER FORMS WITH SPRING
Anatoliy I. Stasyuk, I. N. Leonova, E. A. Salina
Institute of Cytology and Genetics SB RAS, Novosibirsk, Russia

9.20 – 9.35

CREATION OF WHEAT GENETIС DIVERSITY ON RESISTANCE TO DISEASES UNDER CONDITIONS OF WESTERN SIBERIA
Vladimir P. Shamanin, I.V. Pototskaya, A.S. Chursin, O.G. Kuzmin, S.S. Shepelev, V.E. Pozherukova, A.I. Morgunov
Omsk State Agrarian University named after P.A. Stolypin, Omsk, Russia

9.40 – 9.55

METHOD OF CREATING REDYPLOID LINES FROM
TETRAPLOID POPULATIONS OF CORN
Eduard B. Khatefov
VIR, Saint Petersburg, Russia

10.00 – 10.15

THE FINDING 56-CHROMOSOME APOMICTIC MAIZE-TRIPSACUM HYBRIDS WITH APPLY TO THE CORN LINES BEING IN HYBRID BREEDING
Pavel A. Panikhin,  V. A. Sokolov
Institute of Molecular and Cellular Biology, RAS, Novosibirsk, Russia

10.20– 10.35

CORE ELEMENTS FOR IMPROVING EFFECTIVENESS OF SPRING BARLEY BREEDING
Alexandr A. Zubkovich, B.Yu. Anoshenko, N.V. Zubkovich, O.V. Marchuk
The Research and Practical Center of the NASB Arable Farming, Zhodino, Belarus

10.40– 10.55

SELECTION OF WINTER WHEAT FOR GRAIN QUALITY IN THE CONDITIONS SOUTH-EAST OF THE CCZ (CENTRAL BLACK SOIT ZONE)
Boris A. Dorokhov
V.V. DokuchaevScientific Research Institute of Agriculture of the Central-Chernozem zone, Kamennaya Steppe, Voronezh region, Russia

11.00 – 11.30 – coffee-break

Moderators – Mira L. Ponomareva, Tatyana A. Rozhmina

11.30 – 11.45

THE STUDY AND BREEDING USE OF GENETIC POTENTIAL OF WINTER RYE
Mira L.Ponomareva, S.N. Ponomarev, G.S. Mannapova
Tatar Scientific Research Institute of Agriculture, Kazan, Russia

11.50 – 12.05

THE YIELD AND ENVIRONMENTAL STABILITY OF VARIETIES OF SPRING WHEAT BREEDING ULYANOVSK RESEARCH INSTITUTE IN THE CONDITIONS OF MIDDLE VOLGA REGION
Vladimir G. Zakharov, O. D. Yakovleva
Ulyanovsk Research Institute of Agriculture, Ulyanovsk, Russia

12.10 – 12.25

INHERITANCE AND HERITABILITY OF QUANTITATIVE TRAITS IN THE HYBRIDS F2 OF SPRING BARLEY
Laura A. Tokhetova,  A.Demesinova, M.Bekova
Kazakh Research Institute of rice growing named of I.Zhahaev, Kyzylorda, Republic of Kazakhstan

12.30– 12.45

THE SOURCE MATERIAL OF SOFT SPRING WHEAT FOR RESISTANCE TO A-BIOTIC FACTORS OF THE ENVIRONMENT
Vladimir V. Novokhatin
Research Institute of Agriculture for Northern Trans-Ural Region, Tyumen region, Russia

12.50 – 13.05

ADAPTATION AND SIGNIFICANCE OF THE OLD LOCAL WHEAT VARIETIES IN THE CONDITIONS OF THE CENTRAL TAJIKISTAN  Mavlan Pulodov, Z. Muminshoeva, F. Pulodov
National Republican Centre of Genetic Resources TAAS, Dushanbe, Tajikistan

13.10 – 13.25

BIOCHEMICAL PARAMETERS OF SEED QUALITY OATS
 Svetlana V. Svirkova, A. V. Zaushintsena, A. A. Startsev
Kemerovo State University, Kemerovo, Russia

13.30 – 13.45

ROLE OF A GENOFUND OF FLAX IN THE DECISION OF A PROBLEM OF REPLACEMENT OF IMPORT RAW MATERIALS
Tatyana A. Rozhmina, L.N. Pavlova, I.A. Kusemkin
All-Russian Flax Research Institute, Torzhok, Russia

13.50 – 14.50 – lunch
Poster session

Moderators – Aigul  I. Abugalieva, Evgeniy A. Simakov

14.50 – 15.05

THE GENETIC RESOURCES OF OIL CROPS CLASSIFICATION BY
FATTY ACIDS CONTENT FOR BREEDING
Aigul I. Abugalieva
Kazakh research institute of agriculture and plant growing, Almalybak, Kazakhstan

15.10 – 15.25

Initial material for selection of potatoes in the conditions of the Tyumen region
Yuriy P. Loginov
State Agricultural Institute of Northern Zauralie, Tyumen, Russia

15.30 – 15.45

COMPETITIVE POTATO VARIETIES OF DIFFERENT TARGET USE
Evgeniy A. Simakov, A.V. Mityushkin, A.A. Zhuravlev, V.A. Zharova, Al-r V. Mityushkin
All-Russian research Institute of potato grouwing the A. G. Lorch, Moscow region, Russia

15.50 –16.10  coffee-break

16.10 – 16.25

USING OF THE GENE FUND OF VEGETABLE CROPS FOR BREEDING
IN CENTRAL ASIA AND THE CAUCASUS
Ravza F. Mavlyanova
World Vegetable Center, Regional Office for Central Asia and the Caucasus, Tashkent, Uzbekistan

16.30 – 16.45

RESULTS OF THE WORK ON FRUIT AND BERRY CROP BREEDING IN THE CRIMEA
Alexandr I. Sotnik, R.D. Babina, V.V. Tankevich, N.A. Litchenko, Z.I. Arifova
Nikitskiy Botanical Garden, Yalta, Russia

17.00 – Pompeian Hall (VIR)

Poster presentations’ discussion

Conference resolution; closing of the conference

Top

We look forward to welcoming you in St. Petersburg!